Sapanca Gölü

Kocaeli ve Sakarya sınırları içerisinde Doğu Marmara’nın en güzide noktasında, dört mevsimin her rengiyle yaşandığı Sapanca Gölü, Sakarya il merkezinin 12 km batısında, İzmit ilçesinin ise 27 km doğusunda yer almaktadır. Su sporu ve doğa yürüyüşü aktivitelerinin yanı sıra Kartepe’ye yakınlığı ile kış aylarında mevsim en güzel haliyle insanı etkileyen bir hal almaktadır.

Sapanca Gölü dört mevsim boyunca çeşitli türlerde 60 üzerinde kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle en çok türün görüldüğü ilkbahar ayları doğa fotoğrafçıları ve gözlemcileri için vazgeçilmez bir şölen sunmaktadır.

Samanlı Dağları ve Kartepe’nin eteklerinde yer alan ve aşıklar bölgesi olarak da bilinen Maşukiye’ye yakınlık Sapanca’yı daha da cazip hale getirmektedir. Yeşil bir cennet diyebileceğimiz bölge, yeme/içme ve serbest zaman aktivitelerinin merkezi konumunda bulunmaktadır. Özellikle tatlı su balıklarının tadına bakmak isteyenler bölgede yer alan ünlü alabalık tesislerini ziyaret etmektedir. Bu bakımdan Maşukiye; Kocaeli’nin ve Marmara Bölgesi’nin en önemli mesire yerlerinden biri olarak kabul edilir.

Sapanca Gölü, etrafındaki yürüyüş yolları, çay bahçeleri ile şehir stresini atmak için dört dörtlük bir konum halindedir. İnsanların sevdikleri ile huzurlu zaman geçirebileceği bir nokta olan Sapanca, sunmuş olduğu konaklama imkanları ile de yerli ve yabancı pek çok turistin ilgisini çekmektedir. Son yıllarda bungalov tarzı konaklama imkanlarının artmasıyla bölgeye ilgi artmış, özel günlerin konaklama merkezi halini almıştır.

Sapanca Gölü çevresinde kahvaltı için tercih edilen çok sayıda mekan bulunmaktadır. Sapanca Gölü çevresinde bulunan parkurlar ise ayrıca yürüyüş ve bisiklet aktiviteleri için oldukça uygundur. Kültür turizmi açısında da fırsatlar sunan Sapanca’da Rüstempaşa, Rahime Sultan, Hasan Fehmi Paşa, Cedid camileri ziyaret edilmektedir.

Bölgede gerçekleştirilen Kürek Şampiyonaları, Sazan Balığı Tutma Yarışması, At Yarışları ile bölge ulusal ve uluslararası anlamda dikkatleri üzerine çekmeye başlamıştır.

Sapanca Gölü, dağlardan inen küçük derelerin dibindeki kaynaklardan beslenmektedir. Sapanca Gölü’nün güney kıyısındaki dereler, doğudan batıya doğru; Arifiye, Keçi (Kuruçeşme), İstanbul, Mahmudiye, Kurtköy, Yanık, Kuruçay ile kuzey kısmındaki dereler ise Cehennem, Aygır, Altıkuruş, Çakalöldü Maden, Kuru, Liman, Eşme, Fındık, Tuzla, Çiftepınar, Balıkhane dereleridir.

Ulaşım ağlarının gelişmiş olduğu bölgeye E-5 Karayolu gölün kuzey kıyısından, TEM Otoyolu ile güney kıyısından bağlantı sağlanırken demiryolu ile de ulaşılmaktadır.

Sapanca, gidenlerin tekrar tekrar görmek istediği, gören herkesin tavsiye ettiği ve bu sayede günden güne dikkatleri üzerine çeken bir bölgedir. Turizm alanında sürekli yatırım çeken Sapanca, ulusal ve uluslararası anlamda tesisleşme ile gelişmeye devam etmektedir.

Kocaeli ve Sakarya’ya inşa edilen yeni stadyumlar ve spor tesisleri ile konaklama tesislerinin sayısının giderek artmasıyla bölgenin spor kulüpleri tarafından kamp alanı olarak tercih edilmeye başlanacağı tahmin ediliyor.

Sonraki İçerik

Related Stories

Sapanca Bungalov

Sapanca Teleferik Hizmete Açıldı!

21 Haziran’ da hizmete giren teleferik Sapanca’nın yeni bir aktivitesi olma özelliğini taşımaktadır. Teleferiğin...

Dört Mevsim Keyfin Adı; Jakuzili Bungalovlar

Beton yapıların arasında sıkışanlar! Şehir hayatından uzaklaşmak, doğa ile bütünleşip tertemiz oksijeni içinize çekerek...

Sapanca’da Sevgililer Günü Otel Rezervasyonu

Her ne kadar Türkçe’de “Sevgililer Günü” adı tercih edilse de 14 Şubat tarihinin tam...

Sapanca’da Sömestr Otelinizi Ayırtın

Siz de bu yıl sömestir tatilinizi Sapanca otellerinde yapmak ister misiniz? Yüzlerce seçenek arasında...

Sapanca Gölü’nde Su Sporları

Sapanca Gölü son yıllarda doğal güzellikleri ile yerli yabancı pek çok turistin ilgisini çekmeye...

Bungalov Dolandırıcılığı

Sapanca Gölü son yıllarda doğal güzellikleri ile yerli yabancı pek çok turistin ilgisini çekmeye...

Kategoriler

Comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz